هلدینگ بین المللی توسعه نفت خلیج فارس

اطلاعات عمومی

در صنعت بطری، طول زنجیره های PET معمولاً با رزین IV (ویسکوزیته ذاتی) توصیف می شود. گریدهای بطری دارای مقادیری در حدود 0.65 تا 0.85 دسی لیتر بر گرم یا حدود 100-155 واحد تکرار شونده در هر زنجیره هستند.
بیشتر گریدهای بطری PET کوپلیمر هستند، به این معنی که چند درصد از یک اصلاح کننده در زنجیره پلیمری گنجانده شده است. کوپلیمرها برای قالب تزریق آسان تر هستند زیرا رفتار بلورینگی بهبود یافته است.
هنگامی که PET قالب گیری تزریقی در دماهای مناسب و به میزان مناسب کشیده می شود، تحول قابل توجهی رخ می دهد. زنجیرهای بلند تحت کریستال شدن ناشی از کرنش و سخت شدن قرار می گیرند که به بطری PET که به درستی ساخته شده است، شفافیت استثنایی، مقاومت در برابر فشار داخلی، ضخامت دیواره یکنواخت، چقرمگی و تعدادی ویژگی دیگر را می دهد. با این حال، برای دستیابی به این خواص مفید، باید در انتخاب درجه مناسب رزین، و همچنین طرح‌های پریفرم و بطری مناسب و روش‌های قالب‌گیری خوب دقت کرد.
برخی از گریدهای PET اصلاحات دیگری برای بهبود خواص مانع بطری، ویژگی‌های گرم کردن مجدد (برای سیستم‌های دو مرحله‌ای)، یا تولید AA (استالدئید) دارند.

مزایای اصلی PET

Crystal Clear: محصولات خوب، خالص و سالم به نظر می رسند. بطری های درخشان PET جلب توجه می کنند. ارائه درخشان شیشه ای از محصولات شما.
خالص: محصولات طعم خوبی دارند. PET با مقررات بین المللی تماس با مواد غذایی مطابقت دارد.
ایمن: بطری های PET در طول تولید، ذخیره سازی و حمل و نقل سخت و تقریباً نشکن هستند. اگر شکست بخورند، شکافته می شوند، نه از هم پاشیدگی. ضربه و استحکام کششی بالا آنها را برای محصولات گازدار ایده آل می کند.
سد خوب: نفوذپذیری کم PET به اکسیژن، دی اکسید کربن و آب به این معنی است که از یکپارچگی محصولات محافظت می کند و ماندگاری خوبی دارد. PET همچنین مقاومت شیمیایی خوبی دارد.
سبک وزن: 10٪ وزن یک بسته شیشه ای معادل، بطری های PET هزینه حمل و نقل را تا حدود 30٪ کاهش می دهد و به دلیل نازک تر بودن مواد موجود در دیوار، استفاده از قفسه در مقایسه با شیشه 25٪ در حجم بهبود می یابد. بطری های PET با استحکام بالا و وزن کم را می توان به اندازه شیشه روی هم قرار داد.
بدون نشتی: یکپارچگی بسته شدن مطلق به دلیل پایان گردن قالب گیری تزریقی امکان پذیر است. عدم وجود خط جوش در پایه به این معنی است که بطری های PET نشتی ندارند.
انعطاف پذیری طراحی: مناسب برای ظروف در هر شکل، اندازه، پوشش گردن، طرح و رنگ.
قابل بازیافت: مشخصات محیطی عالی به دلیل مواد منفرد. بطری های PET استفاده شده را می توان شست، دانه بندی کرد و به شکل بطری های PET تغییر شکل داد یا به عنوان موادی برای بستن تسمه، فرش، پر کردن الیاف و غیره استفاده کرد. PET از همان سه عنصر (کربن، اکسیژن و هیدروژن) مانند کاغذ ساخته شده است و هیچ ماده سمی ندارد. وقتی می سوزد، گاز و آب دی اکسید کربن تولید می کند و هیچ اثر سمی باقی نمی گذارد.
مقاومت خوب: PET بهترین عملکرد مقاومت شیمیایی را نسبت به هر پلیمر اصلی که امروزه در بسته بندی استفاده می شود ارائه می دهد.
ماندگاری طولانی: عملکرد ماندگاری بسیار خوب، به خصوص با فرمول های جدید مانع بالاتر.

درجه مناسب رزین را انتخاب کنید

اگرچه نمرات همه منظوره در دسترس هستند، اما در تمام جنبه های زندگی بهترین نتایج از محصولی به دست می آید که به طور خاص برای نقش آن سازگار شده است.
این واقعیت که PET برای چنین اقلام بسته بندی، از نوشابه گرفته تا لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود، نشان می دهد که چگونه کیفیت رزین باید با استانداردهای لازم برای حفظ و ایمن نگه داشتن محصول برای سفر مطابقت داشته باشد. به همین دلیل نوشیدنی یا ماده غذایی و بسته بندی آن باید جذاب، معقول و راحت باشد. رزین انتخاب شده برای یک کاربرد خاص PET باید الزامات محصول نهایی را برآورده کند.
هموپلیمرها و کوپلیمرها هر دو در رزین های PET استفاده می شوند. یک هموپلیمر PET است که فقط حاوی واحدهای تکرار اتیلن گلیکول و اسید ترفتالیک است که منجر به بالاترین نقطه ذوب و بهترین خواص استحکام ممکن می شود. یک کوپلیمر PET حاوی مونومرهای اضافی مانند اسید ایزوفتالیک است که زنجیره های پلیمری را مختل می کند و در نتیجه نقطه ذوب پایین تر، کریستالیزاسیون کندتر و شفافیت بهبود یافته به ویژه در کاربردهای دیوارهای سنگین ایجاد می شود.
گریدهای مختلف رزین برای مصارف نهایی مختلف مناسب هستند. ویژگی های خاص آنها آنها را برای محصولی که برای بسته بندی طراحی شده اند ایده آل می کند. چه خصوصیاتی از PET مهم است؟ همانطور که در بالا ذکر شد، کیفیت های مهم بستگی زیادی به محصولی دارد که بطری ها برای آن در نظر گرفته شده است.

CSD - نوشابه های گازدار

قدرت: رزین های موجود در بطری های PET که برای بسته بندی نوشابه های گازدار استفاده می شوند، به کیفیت های بسیار خاصی نیاز دارند. این ماده باید بسیار قوی باشد تا فشارهای داخلی CO2 را بدون اعوجاج یا انبساط مهار کند. این با استفاده از رزینی به دست می آید که دارای سطوح کوپلیمر IV بالا و پایین تر است.
وضوح: شفافیت یک جنبه مهم بسته بندی نوشیدنی از نظر پذیرش مصرف کننده است. برای دستیابی به شفافیت به سطح کم تبلور نیاز است.
رنگ:اگرچه یکی از ویژگی های کلیدی PET این است که می توان از آن به عنوان ماده ای کاملا شفاف استفاده کرد، اما در مورد نوشابه ها این خاصیت ضروری نیست زیرا بسیاری از نوشابه ها خود رنگی هستند، در حالی که نوشابه های شفاف در بطری های PET رنگی بسته بندی می شوند.

آب - داستان روشن

برخی از آب‌ها دقیقاً در بطری‌های مشابه نوشابه‌های گازدار بسته‌بندی می‌شوند و بنابراین نیازهای مشابهی دارند، اما برخی متفاوت هستند.
قدرت: بر خلاف نوشابه های گازدار، بطری پر از آب ساکن تنها به استحکام کافی برای نگهداری آب و زنده ماندن در برابر ضربه نیاز دارد. نیاز IV در اکثر موارد به محدوده 0.74 تا 0.76 کاهش می یابد.
رنگ و شفافیت: شفافیت یکی از مهمترین دلایل استفاده از PET برای بسته بندی آب است. PET مورد استفاده در بطری های آب باید بسیار شفاف و شاید حتی کمی آبی رنگ باشد. رزین با سطوح بالاتر کوپلیمر به شفافیت می‌افزاید.
خلوص:از آنجایی که آب محصولی بی طعم است، داشتن پلاستیک بی مزه و بی بو ضروری است. به طور کلی PET بر طعم محصولی که محافظت می کند تأثیر نمی گذارد و بنابراین یک ماده کلیدی برای بسته بندی آب است.

آبمیوه - کیفیت پر کردن داغ

آبمیوه‌ها و بسیاری از محصولات دیگر مانند نوشیدنی‌های ورزشی یا سایر نوشیدنی‌های با اسید بالا به صورت گرم در بطری‌های PET پر می‌شوند. در این موارد بسته بندی به منظور بهبود مقاومت دمایی ظرف تنظیم می شود. رزین‌های PET با دمای Tg (انتقال شیشه‌ای) بالاتر و/یا سرعت تبلور سریع‌تر ترجیح داده می‌شوند. به طور کلی سطوح پایین کوپلیمر ترجیح داده می شود و IV در حدود 0.80 قابل قبول است.
قدرت و رنگ/شفافیت: این فاکتور در مورد آب میوه ها به اندازه CSD یا آب مهم نیست. فاکتور خلوص مهم است، زیرا آب میوه ها اگر به اندازه کافی خالص نباشند، طعم بطری پلاستیکی را کاهش می دهند.

X