هلدینگ بین المللی توسعه نفت خلیج فارس

اطلاعات عمومی

گروه مواد شیمیایی در دسته های زیر فعال است: مواد شیمیایی کالایی ما مانند پتروشیمی ها و کودها، همچنین مواد شیمیایی معطر و مشتقات آنها، الفین ها، مواد اولیه پلاستیک و الیاف مصنوعی، فنل، نمک های صنعتی، سود سوزآور، مواد خام PVC، کلر محصولات و دیگران تجارت مواد شیمیایی از جمله پلاستیک و محصولات کاربردی و همچنین متانول، اتانول، آمونیاک، گوگرد، اسید سولفوریک، سایر مواد خام برای کود، محصولات کود، محصولات معدنی صنعتی و غیره.

بازارهای اصلی شامل صنایع متعددی از جمله پتروشیمی، مواد شیمیایی صنعتی، انرژی، خودرو، ساختمان، رنگ و چسب، محصولات الکتریکی و الکترونیک، نیمه هادی ها، تجهیزات ارتباطی، نساجی، پوشاک، کود و مواد شیمیایی کشاورزی، کشاورزی و دامپروری، مواد غذایی و مواد غذایی هستند. ، لوازم دارویی و پزشکی و توزیع. با ارائه طیف گسترده ای از محصولات و خدمات در بسیاری از صنایع، به مردم کمک می کنیم تا از کیفیت زندگی بهتری برخوردار شوند.

بسیاری از زمینه های مرتبط با مصرف کننده مانند پوشاک، غذا و مسکن با صنایع شیمیایی مرتبط هستند. گروه تجاری ما از ویژگی های منحصر به فرد این صنعت استفاده می کند و مرتبط ترین و به روزترین اطلاعات را در اختیار MC و مصرف کنندگان ما قرار می دهد. با انجام این کار، ما همچنان به افزودن پیوندهای جدید به زنجیره ارزش جهانی خود ادامه می دهیم.

مروری بر صنعت پتروشیمی شیمیایی

پتروشیمی ها مواد شیمیایی هستند که از نفت (نفت خام) و گاز طبیعی ساخته می شوند. نفت و گاز طبیعی از مولکول های هیدروکربن تشکیل شده اند که از یک یا چند اتم کربن تشکیل شده اند که اتم های هیدروژن به آنها متصل هستند.

در حال حاضر، نفت و گاز منابع اصلی مواد خام هستند، زیرا ارزان‌ترین، در دسترس‌ترین هستند و می‌توانند به آسانی در پتروشیمی‌های اولیه فهرست شده در سمت چپ فرآوری شوند. تنها حدود پنج درصد نفت و گاز مصرفی سالانه برای ساخت تمام محصولات پتروشیمی مورد نیاز است. پتروشیمی ها تأثیر شگرفی بر غذا، پوشاک، سرپناه و اوقات فراغت ما داشته است. برخی از مواد مصنوعی که برای مصارف خاص طراحی شده اند، به دلیل خواص منحصر به فردشان، در واقع عملکرد بهتری نسبت به محصولات ساخته شده توسط طبیعت دارند.

زنجیره محصولات پتروشیمی

پتروشیمی های اولیه: پتروشیمی های اولیه شامل الفین ها (اتیلن، پروپیلن و بوتادین)، آروماتیک ها (بنزن، تولوئن و زایلن ها) و متانول هستند.
الفین ها مولکول های غیر اشباع کربن (C) و هیدروژن (H) هستند که به صورت زنجیره های کوتاه به طول دو، سه یا چهار کربن ظاهر می شوند.
آروماتیک ها دارای ساختار حلقه شش کربنی هستند. گروه اکسیژن/هیدروژن (OH) در متانول نشان دهنده الکل بودن آن است.

واسطه‌ها و مشتقات: واسطه‌های پتروشیمی معمولاً با تبدیل شیمیایی پتروشیمی‌های اولیه برای تشکیل محصولات مشتقات پیچیده‌تر تولید می‌شوند (نگاه کنید به نمودار سمت چپ).
محصولات مشتقات پتروشیمی را می توان به روش های مختلفی ساخت: مستقیماً از پتروشیمی های اولیه، از طریق محصولات میانی که هنوز فقط حاوی کربن و هیدروژن هستند، و از طریق واسطه هایی که کلر، نیتروژن یا اکسیژن را در مشتق نهایی ترکیب می کنند. در برخی موارد، آنها محصولات نهایی هستند، در برخی دیگر، مراحل بیشتری برای رسیدن به ترکیب مورد نظر مورد نیاز است.
از بین تمام فرآیندهای مورد استفاده، یکی از مهمترین آنها پلیمریزاسیون است. این در تولید پلاستیک، الیاف و لاستیک مصنوعی، مشتقات اصلی پتروشیمی نهایی استفاده می شود.
برخی از واسطه های پتروشیمی معمولی عبارتند از:

وینیل استات برای کاغذ رنگ و پوشش های نساجی

وینیل کلرید برای پلی وینیل کلراید (PVC) ساخت رزین

اتیلن گلیکول برای الیاف نساجی پلی استر

استایرن که در تولید لاستیک و پلاستیک مهم است .

پلیمرها

پلیمرها موادی هستند که حاوی تعداد زیادی مولکول کوچکتر و یکسان (موسوم به مونومر) هستند که به یکدیگر پیوند خورده اند. این مواد اغلب به یک ساختار زنجیره مانند تبدیل می شوند. پلیمرها وزن مولکولی بسیار بالایی دارند و زنجیره ها ممکن است از نظر وزن مولکولی با یکدیگر متفاوت باشند.

امروزه صنعت پلیمر از مجموع صنایع آلومینیوم، مس و فولاد بزرگتر شده است.

پلیمرها در حال حاضر طیف وسیعی از کاربردها را دارند که بسیار فراتر از هر کلاس دیگر از مواد موجود است. کاربردهای کنونی از چسب ها، پوشش ها، فوم ها و مواد بسته بندی گرفته تا الیاف نساجی و صنعتی، کامپوزیت ها، دستگاه های الکترونیکی، دستگاه های زیست پزشکی، دستگاه های نوری و پیش سازها برای بسیاری از سرامیک های با فناوری پیشرفته جدید توسعه یافته است.

پلی اتیلن (PE)

پلی اتیلن یک محصول پتروشیمی است که در بسته بندی، بطری، درب بطری، مخازن سوخت، لوله و اسباب بازی استفاده می شود. MAKE Inc طیف گسترده ای از پلی اتیلن را از چگالی کم (LDPE) و چگالی کم خطی (LLDPE) تا چگالی بالا با وزن مولکولی بالا (HDPE) تولید می کند.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE): پلی اتیلن با چگالی بالا یک رزین سفت، سخت و قوی از رنگ طبیعی شیری است. HDPE مقاومت بسیار خوبی در برابر ترک تنشی و همچنین مقاومت ضربه و ذوب بالا دارد. HDPE برای مراقبت های شخصی، نوشیدنی ها، مواد غذایی و مواد شیمیایی مناسب است. به ویژه برای قالب گیری دمشی مناسب است.

چرا لوله ها و اتصالات پلی اتیلن؟

سال به سال، استفاده از لوله های پلی اتیلن برای سیستم های توزیع مختلف به دلیل مزایای بی شمار لوله پلی اتیلن در مقایسه با لوله های ساخته شده از مواد دیگر، جایگاه مهمی را به خود اختصاص می دهد:

• جرم مخصوص کم – حمل و نقل و مونتاژ آسان.
• کشش خوب – سازگاری خوب با زمین.
• سطح داخلی صاف – افت فشار کم و جلوگیری از رسوب بر روی دیوارهای داخلی پس از استفاده طولانی.
• مقاومت در برابر خوردگی بالا – مقاومت عالی در برابر محیط های تهاجمی و خاک های اطراف.
• مقاومت شیمیایی بالا – امکانات متعدد برای انتقال سیالات مختلف.
• دمای کار تا +60 درجه سانتیگراد، در حالی که در فواصل زمانی کوتاه ممکن است دمای 80+ درجه سانتیگراد برسد.
• مقاومت در برابر دماهای پایین.
• امکان اتصال با جوش.
• اتصالات از مواد مشابه لوله‌ها تولید می‌شوند که کیفیت بالای اتصالات ایمن و مؤثر را تضمین می‌کند که قابلیت استفاده طولانی مدت را تضمین می‌کند.

استفاده از لوله های پلی اتیلن به دلیل ویژگی های بهره برداری و نصب آنها در ساخت و ساز استاندارد شده است. مقاومت و پایداری لوله های پلی اتیلن، بی اثر بودن، عمر طولانی، سازگاری با زمین و نصب آسان، در مقایسه با انواع دیگر لوله ها از مزیت هایی است و استفاده روزافزون از آنها را برای انتقال آب و گاز طبیعی و نصب کابل های مخابراتی و برق توجیه می کند.

پلی پروپیلن (PP)

پلی پروپیلن یک پلیمر ترموپلاستیک است که در طیف گسترده ای از کاربردها از جمله بسته بندی مواد غذایی، منسوجات، تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات خودرو و اسکناس های پلیمری استفاده می شود. به طور غیرعادی در برابر بسیاری از حلال های شیمیایی، بازها و اسیدها مقاوم است. شکننده بودن آن بسیار کمتر از HDPE است. پلی پروپیلن مقاومت بسیار خوبی در برابر خستگی دارد، به طوری که اکثر لولاهای زنده پلاستیکی، مانند آنهایی که روی بطری های روشویی (Tic Tacs) قرار دارند، از این ماده ساخته می شوند.

از آن در تولید محصولات مختلف، چه در حد متوسط ​​و چه برای کاربر نهایی استفاده می شود، مانند: همو پلیمرها کوپلیمرهای تصادفی کوپلیمرهای هتروفازیک
اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

رزین های اپوکسی ملامینه کریستال استایرن بوتادین (SBR)

پلی کربنات

بازاریابی پلی پروپیلن

پلی پروپیلن در گریدهای مختلف در محدوده سرعت جریان مذاب 3.0 تا 25.0 dg/min موجود است که کاربردهای عمده فیلم، قالب‌گیری تزریقی و بازارهای الیاف درشت و ریز را پوشش می‌دهد. پلیمر پایه هر گرید پلی پروپیلن و فرمول مربوط به آن به طور خاص برای فرآیند پذیری بهینه و عملکرد محصول نهایی طراحی شده است.

در دسترس بودن: پلی پروپیلن در کیسه های پلی اتیلن با وزن خالص 25 کیلوگرم موجود است که هر کدام به صورت بسته بندی شده پالت شده ارسال می شود. همچنین می توان آن را به صورت عمده توسط کشتی های فله بر جاده ای یا در کانتینرها تهیه کرد.

پلی وینیل کلراید (PVC)

پلی وینیل کلراید یک پلاستیک پرکاربرد است. ظروف PVC شفافیت، دوام و مقاومت شیمیایی را ارائه می دهند. آنها عمدتاً برای کالاهای خانگی مانند صابون ها و پاک کننده ها، مواد شیمیایی و اقلام مراقبت شخصی استفاده می شوند. این ماده اغلب برای خطوط لوله در صنایع آب و فاضلاب به دلیل ماهیت ارزان و انعطاف پذیری آن استفاده می شود.

پلی اتیلن ترفتالات (PET)

پلی اتیلن ترفتالات یک رزین پلاستیکی قوی و سبک و شکلی از پلی استر است که از نظر شفافیت بسیار شبیه شیشه است و رنگ ها را به خوبی جذب می کند. PET به دلیل خاصیت مانع قوی در برابر بخار آب، اسیدهای رقیق، گازها، روغن ها و الکل ها معمولاً در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. PET همچنین مقاوم در برابر شکستن، کمی انعطاف پذیر و آسان برای بازیافت است.

2 نسخه از PET وجود دارد:
بطری درجه PET Textile درجه PET

پلی استایرن (PS)

پلی استایرن اشکال و اشکال مختلفی دارد، از کارتن های تخم مرغ فوم و سینی های گوشت گرفته تا کاسه سوپ و جعبه های سالاد. در برابر رطوبت محافظت می کند و استحکام و شکل خود را حتی پس از مدت زمان طولانی حفظ می کند.

3 نسخه پلی استایرن وجود دارد: پلی استایرن

با ضربه بالا (HIPS) پلی استایرن همه منظوره (GPPS)

پلی استایرن منبسط شونده (EPS)

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی موادی هستند که از اتحاد شیمیایی دو یا چند عنصر یا ماده به نسبت معین وزنی به وجود می آیند. آنها توسط یک واکنش شامل تغییرات در اتم ها یا مولکول ها تولید می شوند یا در آنها استفاده می شوند. به طور کلی، “مواد شیمیایی” به دسته بسیار گسترده تری از مواد اشاره دارد که شامل مخلوط های زیادی از مواد شیمیایی است که اغلب در بسیاری از مشاغل کاربرد دارند.

دو نوع عمده از مواد شیمیایی وجود دارد:
-مواد شیمیایی معدنی ترکیباتی هستند که حاوی گروه های هیدروکربنی نیستند.
-مواد شیمیایی آلی ترکیباتی هستند که دارای گروه های هیدروکربنی هستند.

از مواد شیمیایی برای ساخت طیف گسترده ای از کالاهای مصرفی و همچنین هزاران نهاده در کشاورزی، تولید، ساخت و ساز و صنایع خدماتی استفاده می شود.
انواع مختلفی از مواد شیمیایی وجود دارد مانند:
متانول استیک اسید سدیم کربنات هیدروژن سنگین کلرید

دی اتیلن گلیکول (DEG) سودا خاکستر سود سوزآور MTBE

کریستال ملامین کلر نیتروژن

معطر

آروماتیک ها انواعی از هیدروکربن های مشتق شده از نفت هستند که با ساختار مولکولی یک یا چند حلقه شش کربنی (حلقه های بنزن) و بوی شیرین یا معطر مشخص می شوند.
بنزن، تولوئن و زایلن‌ها رایج‌ترین آروماتیک‌ها هستند و به‌طور گسترده در صنایع شیمیایی به‌عنوان مواد اولیه شیمیایی، حلال‌ها و به‌عنوان افزودنی‌هایی به بنزین برای افزایش درجه اکتان آن استفاده می‌شوند.

رایج ترین آروماتیک ها عبارتند از:
بنزن ارتو زایلن پارا زایلن مخلوط زایلن تولوئن

گاز مایع و مواد اولیه

گازهای مایع و مواد اولیه موادی هستند که به ویژه به عنوان سوخت یا به عنوان مواد خام عرضه شده به کارخانه فرآوری برای سنتز شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از هیدروکربن ها مانند اتیلن، 1-3 بوتادین، پروپان و بوتان در این دسته طبقه بندی می شوند.

متداول ترین مواد مورد استفاده در این دسته عبارتند از:

پروپان بوتان اتیلن پنتان پلاس (C5+)

رافینات (C6-غیر معطر) گازوئیل پیرولیز خشک (DPG) 1-3 بوتادین C4- رافینات بوتن-1 LPG

C4 -CUT پروپیلن پلی پروپیلن رافینات- PI080 – اتیلن دی کلرید غیر معطر

کودهای ما

برای رشد و نمو یک گیاه به تعدادی عناصر شیمیایی مختلف نیاز دارد. مهمترین آنها عبارتند از: کربن، هیدروژن و اکسیژن – موجود از هوا و آب و بنابراین در منابع فراوان نیتروژن، فسفر، پتاسیم (معروف به پتاس) – سه عنصر درشت مغذی و سه عنصری که در بیشتر کودهای بسته بندی شده پیدا می کنید گوگرد، کلسیم و منیزیم. – مواد مغذی ثانویه بور، کبالت، مس، آهن، منگنز، مولیبدن و روی – ریز مغذی ها.

مهمترین آنها (آنهایی که به بیشترین مقدار مورد نیاز گیاه هستند) نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. نیتروژن، فسفر و پتاسیم مهم هستند زیرا برای این بلوک های ساختمانی اساسی ضروری هستند. به عنوان مثال: هر اسید آمینه حاوی نیتروژن است.

هر مولکولی که غشای هر سلول را تشکیل می دهد حاوی فسفر است (مولکول های غشایی فسفولیپید نامیده می شوند) و همچنین هر مولکول ATP (منبع اصلی انرژی همه سلول ها) نیز وجود دارد.

پتاسیم 1 تا 2 درصد وزن هر گیاه را تشکیل می دهد و به عنوان یک یون در سلول ها برای متابولیسم ضروری است. بدون نیتروژن، فسفر و پتاسیم، گیاه به سادگی نمی تواند رشد کند زیرا نمی تواند قطعات مورد نیاز خود را بسازد. مثل این است که فولاد کارخانه ماشین سازی یا آسفالت خدمه جاده تمام شود.

اگر هر یک از عناصر درشت مغذی از بین رفته باشد یا به سختی از خاک بدست آید، این امر سرعت رشد گیاه را محدود می کند. در طبیعت، نیتروژن، فسفر و پتاسیم اغلب از پوسیدگی گیاهانی که مرده اند به دست می آیند. در مورد نیتروژن، بازیافت نیتروژن از گیاهان مرده به گیاهان زنده اغلب تنها منبع نیتروژن در خاک است.

برای رشد سریع‌تر گیاهان، کاری که باید انجام دهید این است که عناصر مورد نیاز گیاهان را به اشکال در دسترس تهیه کنید. این هدف کود است.

کودهای شیمیایی معمولاً تولید می شوند و از مزیت قیمت پایین برخوردار هستند. کودهای مصنوعی رایج تقریباً به طور کامل از نیتروژن، پتاسیم و فسفر در اشکالی که به راحتی توسط گیاهان استفاده می شود تشکیل شده است.

متداول ترین کودهای مورد استفاده عبارتند از:

آمونیاک مایع بی آب اوره آمونیوم منفجره نیترات آمونیوم کشاورزی،

نیترات آمونیوم گوگرد دانه ای سولفات آمونیوم

آمونیاک سولفات دی آمونیوم فسفات

اوره

اوره به عنوان کود از نیترات آمونیوم پیشی گرفته و تقریباً جایگزین آن شده است. این یک جامد کریستالی سفید حاوی 46٪ نیتروژن است که به طور گسترده در صنعت کشاورزی به عنوان افزودنی خوراک دام و کود استفاده می شود. اوره (46-0-0) معمولاً کمترین هزینه را برای هر پوند نیتروژن در مقایسه با سایر کودهای نیتروژن تک عنصری دارد. از نظر تجاری، اوره کود را می توان به صورت دانه ریز یا به عنوان یک ماده دانه بندی شده خریداری کرد. در گذشته، معمولاً با ریختن اوره مایع از «برج پریلینگ» در حین خشک کردن محصول تولید می‌شد.

مزایای کود اوره
می توان آن را به عنوان جامد یا محلول در خاک یا به عنوان محلول پاشی برای گیاهان خاص استفاده کرد. استفاده از اوره شامل خطر آتش سوزی یا انفجار کم یا بدون خطر است.
آنالیز بالایی دارد، 46% نیتروژن، به کاهش هزینه های جابجایی، ذخیره سازی و حمل و نقل نسبت به سایر اشکال N خشک کمک می کند. هنگامی که به درستی استفاده شود، عملکرد محصول برابر با سایر اشکال نیتروژن افزایش می یابد.
پس از استفاده در خاک، اوره دستخوش تغییرات شیمیایی شده و یون های آمونیوم (NH4 +) تشکیل می شود. رطوبت خاک تعیین می کند که این تبدیل با چه سرعتی انجام می شود.
هنگامی که یک ذره اوره حل می شود، منطقه اطراف آن به منطقه ای با pH بالا و غلظت آمونیاک تبدیل می شود. این منطقه می تواند برای چند ساعت کاملاً سمی باشد. ریشه های بذر و نهال در این منطقه می توانند توسط آمونیاک آزاد تشکیل شده از بین بروند. خوشبختانه این منطقه سمی در بیشتر خاک ها با تبدیل آمونیاک به آمونیوم خنثی می شود.
معمولاً فقط چند روز طول می کشد تا گیاهان بتوانند به طور مؤثر از نیتروژن استفاده کنند. با دانه های کوچک، 10 پوند نیتروژن به عنوان اوره را می توان با مته دانه در زمان کاشت حتی در شرایط خشک استفاده کرد.

گوگرد

گوگرد یا گوگرد یک عنصر شیمیایی با نماد S و عدد اتمی 16 است. این یک غیرفلز فراوان و چند ظرفیتی است. در شرایط عادی، اتم های گوگرد، مولکول های هشت اتمی حلقوی با فرمول شیمیایی S8 را تشکیل می دهند. گوگرد عنصری در دمای اتاق یک جامد کریستالی زرد روشن است. از نظر شیمیایی، گوگرد می تواند به عنوان یک اکسید کننده یا یک عامل کاهنده واکنش نشان دهد. اکثر فلزات و چندین نافلز از جمله کربن را اکسید می کند که منجر به بار منفی آن در بیشتر ترکیبات گوگردی می شود، اما چندین اکسید کننده قوی مانند اکسیژن و فلوئور را کاهش می دهد.

گوگرد عنصری زمانی از گنبدهای نمکی استخراج می شد، جایی که گاهی اوقات به شکل تقریباً خالص وجود دارد، اما این روش از اواخر قرن بیستم منسوخ شده است. امروزه تقریباً تمام گوگرد عنصری به عنوان محصول جانبی حذف آلاینده های حاوی گوگرد از گاز طبیعی و نفت تولید می شود. بزرگترین کاربرد تجاری این عنصر (بعد از تبدیل شدن بیشتر به اسید سولفوریک) تولید کودهای سولفاته و فسفاته است، زیرا به دلیل نیاز نسبتاً بالای گیاهان به گوگرد و فسفر است.

اسید سولفوریک نیز یک ماده شیمیایی صنعتی اولیه در خارج از تولید کود است. دیگر کاربردهای شناخته شده این عنصر در کبریت، حشره کش ها و قارچ کش ها است. بسیاری از ترکیبات گوگردی خوشبو هستند و بوی گاز طبیعی بو داده شده، عطر اسکنک، گریپ فروت و سیر به دلیل ترکیبات گوگردی است. سولفید هیدروژن تولید شده توسط موجودات زنده بوی مشخصی را به تخم مرغ های فاسد و سایر فرآیندهای بیولوژیکی می دهد.

X