هلدینگ بین المللی توسعه نفت خلیج فارس

عمده محصولات هلدینگ توسعه نفت در حوزه نفت، گاز، پالایش و پترو شیمی عبارتند از : 

 • . مخازن تحت فشار
 • . برج های صنایع نفت و پتروشیمی 
 • . مبدل های حرارتی پوسته لوله ای / دو لوله ای 
 • . کولر های هوایی
 • . مخازن کروی
 • . ایستگاه های گاز
 • . اسکرابر
 • . فیلتر سپریتور
 • . فیلترهای گاز خشک
 • . هیترهای غیر مستقیم گاز
 • . لانچر و رسیور
 • . هیترهای مستقیم گاز
 • . مخازن ذخیره
 • . شیر های تو پکی ( Ball Valve )
 • . شیرهای دروازه ای سرچاهی
 • . کریسمس تری
 • . شیرهای دروازه ای ایمنی با عملکرد هیدرولیکی
 • . دکل حفاری
 • . دستگاه دراورکس

مخازن تحت فشار

مخازن تحت فشار در ابعاد مختلف و کاربردهای مختلف با مواد متنوعی اعم از کربن استیل، استنلس استیل، کلد، دوپلکس، اینکونل، کرم مولیبدن، مونل و… طراحی و ساخته می شوند. استانداردهای معتبر بین المللی در طراحی و ساخت مخازن مورد استفاده قرار میگیرند. هلدینگ توسعه نفت خلیج فارس افتخار دارد که در بیشترین پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی داخل کشور از جمله ؛ مخازن 1 ، 4 ، 5 ، 6 ، 7 ، 8 ، 9 ، 10 ، 14 ، 15 ، 16 ، 17 ، 18 ، 20 ، 21 پارس جنوبی ، مخازن پتروشیمی ایلام ، مخازن پتروشیمی اروند ، مخازن پالایشگاه گاز ایلام ، تفکیک گر های مناطق نفت خیز جنوب ، تفکیک گرهای پالایش گاز خانگیران و … و کشورهای خارجی از جمله ترکمنستان ، سودان ، قبرس و … نقش مؤثری در تامین مخازن تحت فشار 

رآکتورها

بسیاری از فرآیندهای تولید مواد و محصولات شیمیایی با تغییر در ماهیت شیمیایی مواد اولیه و تبدیل آنها به مواد دیگر انجام می پذیرد. این تغییر ماهیت ناشی از واکنش شیمیایی در مواد اولیه بوده که در تجهیزاتی به نام رآکتورها انجام می پذیرد. رآکتورها با توجه به نوع واکنش شیمیایی ، هدف و میزان تولید مواد در آنها به انواع مختلف نظیر رآکتورهای ناپیوسته ، نیمه پیوسته ، پیوسته ، لوله ای ، بستر ثابت ، بسترسیال و مخلوط شونده طبقه بندی می شوند. رآکتورها در گستره وسیعی از دماها و فشار های مختلف و با مواد متنوعی عم از کربن استیل ، استنلس استیل ، کلد ، دوپلکس ، اینکونل ، کرم مولییدن ، مونل و … و بر اساس استاندارد های گوناگون مانند ASME ، ANSI ، UBC ، AD-Merkblatt ، PD5500 ،… و با پوشش داخلی  Refractory و نیز استفاده از Half Pipe یا Full Pipe در بیرون رآکتور طراحی و ساخته می گردند.

برج های صنایع نفت و پتروشیمی

فرآیندهای اصلی تقطیر، جذب ، دفع و … در برج ها انجام می پذیرد. در برج ها جریان منابع و گاز در سینی ها یا پکینگ ها در تماس با یکدیگر قرار گرفته و تبادل جرم انجام می شود. مبنای کار برج ها اختلاف در نقطه جوش هیدروکربنهای مختلف می باشد. هرچه هیدروکربن سنگین تر باشد نقطه جوش آن بالاتر بوده و بلعکس هرچه سبکتر باشد نقطه جوش پایین تری دارد. در فرآیند تولید محصولات پالایشگاهی با عبور از مبدل های حرارتی گرم شده و وارد برج تقطیر می شود که در فشار و دمای خاص عمل تقطیر در طبقات مختلف یک برج انجام می شود. در این فرآیند محصولات بدست آمده در ارتفاع های مختلف یک برج از نازل های آن خارج می شوند. برجها در گستره وسیعی از دما ها و فشار های مختلف و با مواد متنوعی اعم از کربن استیل ، استنلس استیل ، کلد ، دوپلکس ، اینکونل ، کرم مولییدن ، مونل و … و بر اساس استاندارد های گوناگون مانند PD5500،AD_Merkblatt،UBC،ANSI،ASME،… طراحی و ساخته می گردند.

مبدل های حرارتی پوسته لوله ای / دو لوله ای 

مبدل هاي حرارتي از تجهيزات بسيار مهم تاسيسات نفت و گاز و ساير صنابع بشمار مي روند . از كاربردهاي خاص مبدل ها بازيافت افت حرارتي در فرآيند شيميايي مي باشد كه از طريق حرارت بين سيالها ي داخل لوله و پوسته جهت افزايش يا كاهش دماي سيالها در محيط هاي عادي يا خورنده انجام مي پذيرد. لازم به ذكر است در محيط ها و شرايط خورنده شديد ، امكان پوشش فلزي ضد خوردگي (Cladding) بنا به سفارش مشتريان وجود دارد.
از جمله مبدلهاي حرارتي ساخته شده در هلدینگ توسعه نفت خلیج فارس مي توان موارد ذيل را نام برد:
– پالايشگاه گاز باكو كشور آذربايجان : تعداد 5 دستگاه
– پالايشگاه گاز سيلان كشور سريلانكا : تعداد 8 دستگاه
– پتروشيمي اميركبير اولفين ششم : تعداد 35 دستگاه مبدل در 17 تيپ و به وزن 1000 تن
– پارس جنوبي فاز 1 : تعداد 41 دستگاه مبدل به وزن 1363 تن
– پارس جنوبي فازهاي 4و5 : شامل 50 دستگاه
– پارس جنوبي فازهاي 6 و7 و8 : شامل 94 دستگاه به وزن 1222 تن
– پارس جنوبي فاز 14 : شامل 81 دستگاه به وزن 1750 تن
– پروژه قطران : 60 دستگاه مبدل لوله پوسته ، دو لوله اي و مارپيچي
– پتروشيمي اميركبير HDPE : 6 دستگاه مبدل دو لوله اي و مار پيچي
– پتروشيمي بندر امام PART – XYLENE : تعداد 23 دستگاه
– پالايشگاه بندر عباس : 82 دستگاه
– پالايشگاه گاز خانگيران: 4 دستگاه Waste Heat Reboiler
– پالايشگاه لاوان : 25 دستگاه
– متانول خارك: 8 دستگاه
– پتروشيمي ايلام HDPE : 26 دستگاه مبدل CS به وزن 115 تن و 27 دستگاه مبدل SS به وزن 50 تن
– پتروشيمي اروند : 51 دستگاه مبدل CS به وزن 582 تن و 29 دستگاه مبدل SS به وزن 55 تن

مخازن کروی

مخازن كروي از جمله تجهيزاتي هستند كه در كشور در هلدینگ توسعه نفت خلیج فارس ساخته شده اند . ساخت حدود 90 دستگاه مخزن كروي درداخل و خارج از كشور از افتخارات اين مجموعه صنعتي مي باشد . كليه عمليات طراحي مكانيكي و سازه اي ، خريد مواد خام ، فرم دهي ورق ها ، برشكاري مونتاژ و نصب در سايت توسط هلدینگ توسعه نفت خلیج فارس انجام مي پذيرد . مخازن كروي جهت ذخيره سازي مواد مختلف پالايشگاهي و صنايع پتروشيمي تحت فشار و در حجم بالا مورد استفاده قرار مي گيرند.
استانداردهاي طراحي ، ساخت و نصب عبارتند از :AD-MERKBLATT , ASME SEC & DIV I & ASME SEC & CIV II 

ایستگاه های گاز

گاز طبيعي در خطوط اصلي انتقال گاز داراي فشار بالايي است كه جهت استفاده در مصارف خانگي و صنعتي مناسب نمي باشد . ايستگاه هاي گاز فشار گاز خطوط اصلي انتقال را كاهش داده و آن را متناسب با فشار خطوط توزيع گاز تنظيم مي كنند. در ايستگاه هاي گاز عمليات ديگري همچون اندازه گيري عبوري ، گرم كردن ، فيلتر كردن و بودار كردن گاز نيز انجام مي شوند.

اسکرابر

به منظور جدا سازي ذرات معلق و مايعات سنگين از گاز با استفاده از نيروي گريز از مركز و عبور سايل از تعداد زيادي فيلتر ، در ايستگاههاي اصلي انتقال گاز و نفت از دستگاهي به نام اسكرابر استفاده مي گردد . اين دستگاه از تعداد زيادي Cyclone تشكيل گرديده كه نقش فيلتر را برعهده دارند . از ويژگي هاي اسكرابرها عدم مقاومت در خط انتقال ، ثابت ماندن افت فشار بدون توجه به ميزان آلودگي و كاركردن در يك محدوده وسيع از تغييرات دبي است.

فیلتر سپریتور

فيلتر سپريتورها به منظور تصفيه گاز در پالايشگاهها ، واحدهاي بهره برداري از چاه هاي نفت و گاز ورودي شهرها مورداستفاده قرار مي گيرند . اين دستگاه قادر است 9/99 درصد مايعات و ذرات جامد تا اندازه 2 ميكرون را از گاز جدا نمايد . مكانيزم درب اين دستگاه بصورت سريع بازشونده براي سهولت در تعويض فيلترها مي باشد.

فیلترهای گاز خشک

فيلترهاي گاز به منظور جداسازي ذرات جامد تا 5 ميكرون در مسير خط لوله گاز قرار مي گيرند. جريان گاز پس از ورود به فيلتر از سرعتش كاسته شده ، ذرات بزرگتر معلق در گاز در محفظه انتهايي فيلتر جمع مي شوند و ذرات كوچكتر نيز در برخورد به فيلتر المنت جدا شده و گاز تميز از طريق لوله خروجي ، محفظه فيلتر را ترك مي كند.

هیترهای مستقیم گاز

اين هيترها جهت افزايش دما با شعله مستقيم در صنايع نفت و گاز ، پالايشگاهها و صنايع بالادستي استفاده مي گردد . طراحي ويژه اين هيترها موجب گرديده بود كه در گذشته از خارج از كشور وارد گردند . كليه عمليات طراحي ، ساخت و نصب هيترهاي مستقيم درهلدینگ توسعه نفت خلیج فارس انجام پذيرفته است.

مخازن ذخیره

اين مخازن جهت ذخيره كردن مواد نفتي اعم از نفت خام تا محصولات نيمه تمام و محصولات نهائي قابل عرضه به بازار مصرف در اكثر پالايشگاهها و مجتمع هاي پتروشيمي مورد استفاده قرار مي گيرند .
مخازن سقف ثابت در دو نوع هستند :
ـ مخازن سقف گنبدي
ـ مخازن سقف مخروطي
مخازن سقف شناور در دو نوع هستند :
ـ مخازن سقف شناور پانتون دار ( يك جداره )
ـ مخازن سقف شناور با دك مضاعف ( سقف دو جداره )
مخزن سقف شناور جهت ذخيره مواد نفتي فرار بكار مي رود كه در اين حالت سقف مخزن بر روي سطح مايع قرار گرفته و با آن حركت مي كند لذا از سرعت تبخير مايع نفتي كاسته و از هدر رفتن آن جلوگيري مي شود . از خصوصيات ديگر اين مخزن عدم تجمع بخارات قابل انفجار در بالاي سطح مايع مي باشد . استانداردهاي مورد استفاده در طراحي ، ساخت و نصب اين مخازن عبارتند از : API 650 , API 620
نصب بزرگترين مخزن ذخيره سقف شناور خاورميانه به ظرفيت 33/1ميليون بشكه همچنين نصب 65 دستگاه مخزن ذخيره وكروي توسط این شرکت در پتروشيمي آروماتيک اصفهان تجربه شده است.

شیرهای توپکی (Ball Valve)

اویلکو باتوجه به نیاز بازار ایران و منطقه، همچنین توانمندی ها و پتانسیل های خود فوق به طراحی، تکنولوژی و ساخت بال ولو در سایزهای 2″ تا 56″ و کلاس کاری 300 تا 2500 مطابق با استاندارد API 6D و از سایز 2″ تا 9″ و فشار کاری از 3000 PSI تا 10000 PSI مطابق با استاندارد API 6A ورود نموده است و تا کنون موفق به طراحی و ساخت بال ولو از سایز 2″ تا 30″ با کلاس کاری 300 تا 900 شده است.

شیرهای دروازه ای سرچاهی

این نوع شیر آلات کلیه الزامات استاندارد API 6A را پوشش داده و از نظر سایز، کلاس فشار، نوع مواد و سطوح کیفی، گستره وسیعی را در بر می گیرند.
دامنه گیت ولو های تولیدی به شرح زیر است:

Standard: API 6A
Size 2 1/16″ to 9
Pressure Class: 3000 to 10000 psi
Material Class: AA to HH
Temperature Class: K to V
Other Spec: NACE MR 0175-PR2- PSL 1 to 4-Fire test – Low Pressure Gas Test
Forged body – Non Rising Stem

شیرهای 42 اینچ دروازه ای کلاس 600

این نوع شیر ها برای طرح انتقال نفت خام از منطقه گوره به بندر جاسک به طول تقریبی یک‌هزار و ۱۰۰ کیلومتر که برای انتقال روزانه ۲ میلیون بشکه نفت خام استفاده می‌شود و یکی از تجهیزات مهم و حساس این خط انتقال، شیر های خط لوله Through conduit سایز “۴۲ از نوع شیر دروازه ایی Gate valve کلاس ۶۰۰ است که در اویلکو برای اولین بار در ایران ساخته شده است.

کریسمس تری

این مجموعه شامل اجزایی مثل :

Elbow-SSV Wire Cut-SSV-Gate Valve- Solid Block و Cap است و توسط فلنج انتهایی ٢٦ اینچ روی چاه نصب می شود. شرایط کاری این مجموعه شامل فشار بسیار بالا (psi ٦٥٠٠) و محیط ترش و خورنده (H2S Service& High CO2 Service ) همراه با سایش می باشد و ساخت آن بر اساس ملزومات آخرین ویرایش استانداردهای جهانی API 6A برای (Temperature Class U (-18°C to 121°C و Material Class HH, NACE MR0175 صورت می گیرد . کلیه قطعات داخل مجموعه از جنسهای سوپر آلیاژی با مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی می باشند و تمام سطوح داخلی بدنه مجموعه بوسیله روش Cladding با مواد سوپر آلیاژی پوشش داده می شود . برای اطمینان از کیفیت قطعات و عملکرد صحیح مجموعه در شرایط کاری و محیطی میادین گازی پارس جنوبی، کلیه تست های کیفی طبق API 6A انجام می گردد.

شیرهای دروازه ای ایمنی با عملگر هیدرولیکی 

SSV شیر دروازه ای با عملگر هیدرولیکی است که جهت حفظ ایمنی خطوط لوله و تجهیزات سرچاهی ، بکار می رود. طراحی این شیرها طبق استاندارد API 6A و NACE MR 0175 صورت می گیرد . در حالت عادی که فشار کافی داخل محفظه عملگر نباشد یک فنر قوی شیر را درحالت بسته نگه می دارد . اگر فشار کافی به داخل محفظه عملگر اعمال گردد شیر باز می شود. معمولا از فشار سیال موجود در خط جهت منظور فوق استفاده می شود . اگر فشار خط بیشتر یا کمتر از فشار تنظیم شده روی پایلوتها باشد، شیر در زمان کوتاهی بسته می شود . همچنین امکان صدور فرمان قطع شیر از راه دور ( مثلا از اطاق کنترل ) وجود دارد. تعداد و نوع پایلوت ها بسته به درخواست متقاضی قابل تغییر است . امکان نصب عملگر هیدرولیکی روی همه انواع شیر های دروازه ای تولیدی این شرکت با توجه به سایز و فشار کاری مختلف وجود دارد.

مشخصات فنی

فشار کاری : 10000Psi
اندازه اسمی: 71/16inch
کلاس مواد : FF ( فولاد ضد زنگ )
استاندارد : API 6A
ارتفاع کل : ٥ متر
وزن : ٥/١٣تن

X